AKILLI LENS NEDİR?

'Akıllı Lens' olarak bilinen lensler göz içine kalıcı olarak yerleştirilen ve kişinin hem uzağı hem de yakını görmesini sağlayan göz içi lenslerdir. Akıllı lens ameliyatları son yıllarda çok sık uygulanan ameliyatlar haline gelmiştir.

AKILLI LENSİN ÖZELLİKLERİ

Akıllı lens hakkında bilgi vermeden önce standart lensler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Standart lensler tek odaklı lenslerdir. Bilimsel adıyla monofokal lenslerdir. Tek odaklı lensler kendisi üzerine gelen ışığı tek bir noktaya odaklamaktadır. Odaklanan noktada görüntü en kaliteli şekilde oluşur. Odak noktasının önünde ve arkasında görüntüde bulanıklaşma başlar.

Akıllı lens ise çok odaklı lenslerdir. Bilimsel ismiyle multifokal lenslerdir. Bu lensler kendi üzerine gelen ışığı farklı odak noktalarına odaklayan farklı kırıcılıkları olan bölgelere sahiptir.

akıllı lens

AKILLI LENS FİYATLARI

Akıllı lens ameliyatı fiyatları çok farklılıklar arz etmektedir. Farklı firmaların farklı özelliklere sahip akıllı lensleri bulunmaktadır. Akıllı lens fiyatları ayrıca ameliyatı yapan hekim ve ameliyatın yapıldığı hastaneye göre de değişebilmektedir. Ancak Ağustos 2021 tarihi itibariyle akıllı lens ameliyatı fiyatlarının tek gözde en az 6000 TRY olduğundan bahsedilebilir. Bu ücret yukarıdaki faktörlere göre büyük oranda değişebilen bir minimum fiyattır.

AKILLI LENS AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR?

Akıllı lens ameliyatı bu ameliyatı isteyen herkese uygulanamaz. Öncelikle şunu belirtelim ki mükemmel lens henüz üretilebilmiş değildir. Her lensin olumlu ve olumsuz yanları mevcuttur. Akıllı lens kişinin hem uzağı hem yakını görmesini sağlamaktadır. Ancak bunu yaparken göze giren ışık miktarını üçe bölmektedir. Işığın bir kısmı uzağa, kalanı ise orta ve yakın mesafeye odaklanmaktadır. Bu da görüntü kalitesinin biraz azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle akıllı lens ameliyatı yapılacak hastanın bu konuda deneyimli bir doktor tarafından özenle seçilmesi gerekmektedir. 

Akıllı lens ameliyatı özellikle hipermetrop ve 50 yaş üzerindeki kişilerde iyi sonuçlar vermektedir. Bunun yanında kişinin katarakt da varsa bu durumda da hastalar mutlu olmaktadır. Bunun yanında uzak görmede herhangi bir sorunu olmayan ve 45 yaşlarına geldiği için sadece yakını bulanık görmeye başlayan kişilerde yakın görmeyi düzeltmek için akıllı lens ameliyatı önermiyorum. 

AKILLI LENS AMELİYATI KİMLERE UYGULANMAMALIDIR?

İster akıllı lens olsun ister standart lens olsun gözde ışık saçılmasına neden olabildiği için ameliyattan sonra ışıklardan rahatsızlığa neden olabilirler. Bu ihtimal akıllı lens ameliyatlarından sonra daha yüksek ihtimaldir. Bu ameliyatlardan sonra ışıklarda uzama ve ışık etrafında genişlemeler görülebilir. Bu şikayetler genellikle zamanla azalmaktadır. Ancak bu şikayetler akıllı lenslerde daha sık ve şiddetli olduğundan dolayı akıllı lens ameliyatlarının uzun yol şoförlerinde yapılması çok önerilmemektedir.

Muayenehane Adresi

Hunat Mah, Nuh Mehmet Baldöktü Sokak, Özer Plaza, No:3/18, Melikgazi, Kayseri
 


Facebook