‘Göz Çizdirme’ gözlükleri bırakmak amacıyla yapılan göz operasyonunu anlatmak için halk arasında sık kullanılan bir terimdir. Göz çizdirme aslında eskilerde kalmış bir operasyondur. 15-20 yıl öncesine kadar ülkemizde ve dünyada sık kullanılan bir yöntem idi. Ancak günümüzde modern lazer göz ameliyatı yöntemleri uygulandığı için göz çizdirme operasyonu artık genellikle uygulanmamaktadır.

GÖZ ÇİZDİRME NEDİR?

Göz çizdirme yönteminde gözümüzün en ön kısmında bulunan korneaya mikro hassasiyete sahip bir takım bıçaklarla çizikler yapılır ve kişinin miyopi ve astigmattan kurtulması sağlanırdı. Ancak göz çizdirme yönteminde operasyon sonuçlarının öngörülebilirliği çok düşük idi. Aynı göz numarasının sıfırlanması hedef alınırdı ama sıfırlanma oranları düşüktü. Ayrıca göz çizdirme operasyonlarından sonra kısa sürelerde göz numaralarında tekrar değişiklik ortaya çıkma oranları da yüksek idi. Günümüzün excimer lazer yöntemleri ortaya çıktıktan sonra göz çizdirme yöntemleri artık büyük ölçüde bırakılmıştır. Göz çizdirme operasyonlarına tıbbi ismiyle radyal keratotomi adı verilirdi.

GÖZ ÇİZDİRME FİYATLARI

Burada halk arasında göz çizdirme diye ifade edilen excimer lazer yöntemlerinin ücretlerinden bahsedilecektir. Göz çizdirme fiyatları uygulanan tekniğe, kullanılan lazer cihazına, operasyonu yapan hekime ve operasyonun yapıldığı hastaneye göre birçok faktörden etkilenmektedir.  Ülkemizde göz çizdirme fiyatları 3500-12.500 TRY arasında değişmektedir. Bu kadar yüksek değişkenlik aralığı büyük oranda teknolojik farklılıklardan kaynaklanmaktadır. 

Fiyatlar elbette önemlidir, ancak hastalarımızın birinci önceliği gözlerini emanet ettikleri doktorum göz çizdirme konusundaki bilgi ve tecrübesine vermeleri gerektiğini düşünüyorum. 

LAZERLE GÖZ ÇİZDİRME FİYATLARI

‘Lazerle göz çizdirme’ diye anlatılan yöntemin fiyatları yukarıda bahsettiğimiz fiyatlardır. Aslında günümüzde uygulanan yöntem lazer yöntemidir ama lazerle yapılan işlem bir göz çizdirme işlemi değildir. Ancak halk arasında ‘lazerle göz çizdirme’ ifadesinden kastedilen işlem yukarıda bahsettiğim excimer lazer işlemi olup fiyatları da yukarıdaki gibidir.

DEVLETTE LAZERLE GÖZ ÇİZDİRME

Göz çizdirme operasyonları devlet hastanelerinde hemen hemen hiç yapılmamaktadır. Sosyal güvenlik kurumları bu operasyonu ödemediğinden çok nadiren devlet kurumları yapsa bile her durumda ücretli bir operasyondur. 

GÖZÜ ÇİZDİRMEK İÇİN KAÇ DERECE OLMALI

Göz çizdirme operasyonunda herkes için geçerli kesin sınırlar yoktur. Lazer gözümüzün kornea tabakasına uygulanmaktadır. Kornea gözümüzün en ön kısmındaki saydam tabakadır. Korneanın eğriliği ve kornea kalınlığı, kişinin göz derecesi ile birlikte değerlendirilmektedir. Kornea ne kadar kalın ise o kadar yüksek göz derecesine lazer uygulanabilir. Bu nedenle gözü çizdirmek için kaç derece olmalı’ sorusuna kesin cevaplar vermek mümkün değildir. Bazı kişilerde en fazla 3-4 dereceye kadar yapılabilirken bazı kişilere 9-10 derecelere kadar göz çizdirme yapılabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Gözlüklere Son


Muayenehane Adresi

Hunat Mah, Nuh Mehmet Baldöktü Sokak, Özer Plaza, No:3/18, Melikgazi, Kayseri
 


Facebook