GÖZ TANSİYONU NEDİR?

Göz Tansiyonu göz içindeki basıncın artması sonucunda retinada bulunan hücrelerin hasar görmesi ve buna bağlı olarak görmenin azalmasıdır. Göz tansiyonu tek bir hastalık değildir. Tersine gözde birçok neden göz tansiyonuna neden olabilmektedir. Glokom kelimesi göz tansiyonunun tıbbi adıdır. 

NORMAL GÖZ İÇİ BASINCI NEDİR?

Gözlerimizi kapatıp işaret parmaklarımızla gözümüze dokunduğumuzda gözümüzde bir basınç olduğunu anlarız. Bu basıncın üst sınırı 21 mmHg olarak kabul edilmektedir. Göz içi basıncı 21 mmHg’nın üzerine çıkıldığında göz tansiyonu hastalığı ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Yani göz içi basıncı 21 mmHg’nın üzerinde kesinlikle göz tansiyonu ortaya çıkacağı doğru olmadığı gibi, göz içi basıncı 21 mmHg’nın altında ise kesinlikle göz tansiyonu olmayacağı anlamına gelmemektedir. Ancak göz tansiyonu 21 mmHg üzerine çıktığında hastalığın ortaya çıkma riski çok artmaktadır. Peki bir kişide göz tansiyonu ortaya çıkıp çıkmayacağı neye bağlıdır?

GÖZ TANSİYONU NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Gözümüzün iç kısmındaki basınç ile göze gelen kan basıncı arasında bir denge vardır. Göz içi basıncı göze kan getiren damarlardaki kanın göze ulaşmasını engelleyecek kadar yüksek ise kişinin gözündeki hücrelerde beslenme sorunu ortaya çıkar. Sonuçta bu hücreler hasar görür ve kişinin görmesi azalır. İşte bu durumda göz tansiyonu hastalığı ortaya çıkar. İşte bu nedenle bir kişinin göz içi basıncı ne kadar yüksekse göz tansiyonu ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

NORMAL BASINÇLI GÖZ TANSİYONU NEDİR?

Bazı kişilerde göz içi basıncı 21 mmHg altında olmasına rağmen göz tansiyonu hastalığı ortaya çıkar. Bu kişiler genellikle hipertansiyon ve şeker hastalığı olan kişilerdir. Bu hastalıkalr nedeniyle göze gelen damarlardaki daralmalar daha düşük göz içi basınçlarında bile hücrelerin yetersiz kanlanmalarına neden olabilmektedir. İşte bu nedenle bu duruma normal basınçlı göz tansiyonu adı verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Muayenehane Adresi

Hunat Mah, Nuh Mehmet Baldöktü Sokak, Özer Plaza, No:3/18, Melikgazi, Kayseri
 


Facebook