Göz Doktorları Neden Lazer Göz Ameliyatı Olmuyorlar?

‘Göz doktorları neden lazer göz ameliyatı olmuyorlar?’ sorusu bizlere çok sık sorulan sorulardandır. Bu soru aslında soru soran açısından cevabını içinde taşıyan bir sorudur. Bu soruda doktorların ve özellikle göz doktorlarının hastalarına lazer göz ameliyatı yaptıklarının ve fakat kendilerinin olmadığını ifade etmektedir.

Öncelikle belirtelim ki bu ifade yanlıştır. Yani lazer göz ameliyatı yaptıran çok sayıda doktor ve göz doktoru vardır. Bu yazıyı yazan Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın lazer göz ameliyatı olan tanıdığı 7-8 göz doktoru arkadaşı vardır.

Bu sorunun içinde aslında gizli olarak ‘lazer göz operasyonunun aslında iyi bir operasyon olmadığı ve doktorların bu nedenle olmadığı’ şeklinde bir anlam vardır. Bu son derece yanlış bir bilgidir. Günümüzde hemen her bir tedavi tekniği gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekli devlet kurumlarından onaylı olmadan hastalar üzerinde uygulanamaz. Lazer operasyonlarının etkinliği ve güvenliği de Amerikan FDA kurumu tarafından tescil edilmiştir. Lazer göz operasyonlarının sonuçları yapılan çok sayıda bilimsel çalışma ile gösterilmiştir.

Lazer göz operasyonu olmak bir tercihtir. Yani bir hastalık olarak değerlendirilemeyen kırma kusurlarının (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) tedavisinde gözlük, kontakt lens kullanımının yanında bir alternatif çözümdür. Bu nedenle lazer göz ameliyatı olmak bir tercih meselesidir. Gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyen bireyler için son derece iyi bir çözümdür.

Özetleyecek olursak, ‘göz doktorları neden lazer göz ameliyatı olmuyorlar?’ sorusu yanlış bir sorudur. Çok sayıda doktor bu operasyonları olmaktadır. Lazer göz operasyonları ile ilgili halk arasında yaygın olan bir bilgidir.

Scroll to Top